Zaznacz stronę

Centrum Kapitalizmu, dołączyło w tym miesiącu do międzynarodowej koalicji 48 think tanków i grup wzywających do międzynarodowej solidarności z narodem Hongkongu przeciwko naruszeniu przez autorytarny rząd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ich wolności i autonomii oraz przeciwko policji Specjalnego Regionu Administracyjnego HK, która wielokrotnie łamała prawa protestujących.

„Wydarzenia w Hongkongu zagrażają nie tylko wolności samego Hongkongu i jego mieszkańców, ale także zasadom liberalizmu, praw własności prywatnej, otwartych rynków, społeczeństwa obywatelskiego i niezawisłości sądów, których Hongkong był dotychczas bastionem” – powiedział Tomasz Kołodziejczuk, prezes Centrum.

„Czynniki te były niezbędne zarówno dla dobrobytu mieszkańców Hongkongu, jak i dla wszystkich ludzi, którzy pośrednio mają do czynienia z Hongkongiem. Ostatnie działania rządu KPCh z siedzibą w Pekinie zagrażają tym zasadom oraz życiu mieszkańców Hongkongu. KPCh jest zdeterminowana, by zniszczyć wszelkie pozostałości autonomii wyspy, zmuszając ją do ustanowienia systemu rządów i wymiaru sprawiedliwości z pogardą dla praw własności prywatnej”

Centrum Kapitalizmu z dumą dołącza do koalicji działaczy na rzecz wolności i demokracji z całego świata w celu wspierania walki ludu Hongkongu z autorytaryzmem oraz poparcia ich pragnień zachowania autonomii gwarantowanej im na mocy międzynarodowego porozumienia z 1997 r., które przekazał Hongkong Chinom kontynentalnym zgodnie z polityką „jeden kraj, dwa systemy”.

Treść listu można przeczytać poniżej: